//

National Olympiad in Informatics


The 17th National Olympiad in Informatics Results


Top Contestants
First
Feng Jiahai
Raffles Institution

Second
Wang Shuwei
Hwa Chong Institution(Secondary)

Third
Muhammad Irham Rasyidi bin Zainal
NUS High School of Math and Science

Fourth
Wu Guangqun
Raffles Institution

Top Secondary School Contestants
First
Tan Likai
Raffles' Institution

Second
Pang Wen Yuen
Raffles' Institution

Special Prize - Female Medallist
Wu Xinyu
Raffles Institution

Special Prize - Youngest Medallist
Jerome Leow
Dunman High School

Top Junior Colleges
First
Raffles Institution

Second
NUS High School of Math and Science

Top Secondary Schools
First
Raffles Institution

Second
Hwa Chong Institution (Secondary)

Medalists

(Names appeared in alphabetical order)

Gold


1. Desmond Cheong, Raffles' Instituion

2. Feng Jiahai, Raffles' Instituion

3. Muhammad Irham Rasyidi bin Zainal, NUS High School of Math and Science

4. Pang Wen Yuen, Raffles Institution

5. Tan Li Kai, Raffles Instituion

6. Wahg Shuwei , Hwa Chong Instituion (Secondary)

7. Wu Guangqun, Raffles Institution

8. Wu Xin Yu, Raffles Institution

Silver


1. Bradley Teo, Raffles' Institution

2. Daniel Low, NUS High School of Math and Science

3. Gao Shan Sam, Raffles' Institution

4. Ho Jie Feng, Hwa Chong Institution (Secondary)

5. Jiang Yue, Hwa Chong Institution

6. Li Zeyong, Temasek Junior College

7. Lin Sijie, Raffles Institution

8. Liu Chang, Anglo-Chinese School (Independent)

9. Pan Song, Dunman High School

10. Sean Pek, NUS High School of Math and Science

11. Quan Zhouyu, River Valley High School

12. Ryan Chew, NUS High School of Math and Science

13. Song Kai, Dunman High School

14. Jacob Teo, NUS High School of Math and Science

15. Wu Yikai, Hwa Chong Instituion (Secondary)

16. Yu Shiyang, NUS High School of Math and Science

17. Zhang Guangxuan, Rafffles Instituion

18. Zheng Huiyao, Hwa Chong Instituion

Bronze


1. Bryan Lee, Tanjong Katong Secondary School

2. Chen Zhezheng, Catholic High School

3. Chester Koh, Victoria School

4. Christopher Goh, River Valley High School

5. Estelle Lee, Raffles Girls School (Secondary)

6. Gu Wangfan, Hwa Chong Institution

7. Han Jin, Anderson Junior College

8. Ian Yong, NUS High School of Math and Science

9. Joey Chen, Anglo-Chinese School (Independent)

10. Kuan Wei Heng, Hwa Chong Institution

11. Jerome Leow, Dunman High School

12. Li Ye Zhou, River Valley High School

13. Lim Yu Chen , NUS High School of Math and Science

14. Liu Changshuo, Anglo Chinese School (Independent)

15. Lu Liwei, Victoria Junior College

16. Isaac Ong, Dunman High School

17. Qu Siyang, Raffles Girls' School (Secondary)

18. Samuel Leong, Hwa Chong Institution (Secondary)

19. Shashvat Shukla, NUS High School of Math and Science

20. Nicholas Toh, NUS High School of Math and Science

21. Vincent Chow, Maris Stella High School

22. Wang Zexin, Dunman High School

23. Wang Zhi Jian, Hwa Chong Institution

24. Xue Chenyang, Dunman High School

25. Yap Zhi Heng, Maris Stella High School

26. Yew Jen Khai, National Junior College

27. Zhang Hao, Victoria Junior College

28. Zhou Shike, Anglo Chinese School (Independent)

29. Zhou Wen Shun, Anderson Junior College

Medal Tally
School Category Gold Silver Bronze
Anderson Secondary School JC 2
Anglo Chinese School (Independent) JC 1 2
Anglo Chinese School (Independent) SS 1
Catholic High School SS 1
Dunman High School JC 2 1
Dunman High School SS 3
Hwa Chong Institution JC 2 3
Hwa Chong Institution (Secondary) SS 1 2 1
Maris Stella High School SS 2
Nan Hua High School SS
National Junior College JC
National Junior College SS 1
Nus High School Of Mathematics and Science JC 1 3 1
Nus High School Of Mathematics and Science SS 2 3
Pioneer Junior College JC
Raffles Girls School (Secondary) SS 2
Raffles Institution SS 3 2
Raffles Institution JC 3 2
River Valley High School SS 2
River Valley High School JC 1
St.Joseph's Institution SS
St.Joseph's Institution SS
Tanjong Katong Secondary School SS 1
Temasek Junior College (Secondary) JC 1
Victoria Junior College JC 2
Victoria School SS 1